o nas
|
Właścicielka firmy jest:
|
programy ogólnopolskie
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Główne obszary wsparcia:
I. Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa
II. Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I
III. Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach
IV. Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego
Wsparcie przeznaczone dla m.in. dużych przedsiębiorców, na duże inwestycje w zakresie B+R (większe niż te, które można zrealizować w ramach RPO WL).
I. Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa
Projekty B+R przedsiębiorstw
Wsparcie obejmuje realizację przez przedsiębiorstwo (samodzielnie lub jako lidera konsorcjum) badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych w celu opracowania nowych lub istotnie ulepszonych rozwiązań, łącznie z przygotowaniem prototypów doświadczalnych (minimalna wartość projektu - 2 mln PLN) oraz instalacji pilotażowych (minimalna wartość kosztów kwalifikowanych - 5 mln PLN).
Sektorowe programy B+R
Programy sektorowe służą realizacji dużych przedsięwzięć B+R, istotnych dla rozwoju poszczególnych branż/sektorów gospodarki. W programach sektorowych inicjatorem wspólnego przedsięwzięcia jest grupa przedsiębiorstw, które występują w imieniu branży, przedstawiając zarys agendy badawczej wraz z konkretnym zapotrzebowaniem sektora na prace B+R. W ramach programów sektorowych przedsiębiorstwa mogą współpracować z sektorem nauki (nie jest jednak konieczna współpraca w ramach konsorcjum).
II. Wsparcie otoczenia i potencjału przedsiębiorstw do prowadzenia działalności B+R+I
Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw
Wsparcie jest kierowane do przedsiębiorstw i obejmuje tworzenie oraz rozwój infrastruktury B+R poprzez inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która służy tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Wsparcie przyczyni się do powstawania działów badawczo-rozwojowych i laboratoriów.
Otwarte innowacje - wspieranie transferu technologii
Wsparcie kierowane jest do przedsiębiorstw zainteresowanych pozyskaniem technologii w formie patentu lub nieopatentowanej wiedzy technicznej oraz realizacją inwestycji rozwojowej opartej o implementację pozyskanej technologii. Celem instrumentu jest wykorzystanie formuły otwartych innowacji (open innovation) dla podniesienia poziomu innowacyjności przedsiębiorstw, a także stworzenie efektywnego (łączącego kapitał prywatny z publicznym) modelu finansowania innowacyjnych przedsięwzięć
Proinnowacyjne usługi dla przedsiębiorstw
W ramach Programu planowana jest realizacji kilku instrumentów wsparcia związanych ze świadczeniem proinnowacyjnych usług na rzecz przedsiębiorstw przez różnego rodzaju podmioty.
Wsparcie w postaci tzw. bonów na innowacje umożliwi rozwijanie kontaktów MŚP z jednostkami naukowymi. Przedmiotem wsparcia jest zakup usługi związanej z opracowaniem nowego produktu lub usługi, projektu wzorniczego, nowej technologii produkcji albo znaczącym ulepszeniem wyrobu końcowego lub technologii produkcji.
III. Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach
Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R
Wsparcie w tym zakresie służy zapełnieniu luki finansowej pomiędzy etapem prowadzenia przez przedsiębiorstwo prac badawczo-rozwojowych a wprowadzeniem nowego produktu na rynek. Wsparcie może być w szczególności przeznaczone na wdrożenie wyników prac B+R uzyskanych w wyniku realizacji projektów współfinansowanych ze środków I osi priorytetowej programu.
Planowana jest realizacja instrumentu wspierającego MŚP, które zainteresowane są wdrożeniem innowacji o charakterze technologicznym. Ponadto przewiduje się utworzenie funduszu gwarancyjnego dla projektów innowacyjnych, charakteryzujących się wysokim poziomem ryzyka, realizowanych przez MŚP.
Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw
Finansowaniem zostaną objęte projekty mające na celu świadczenie na rzecz innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora MŚP specjalistycznych usług doradczych z zakresu internacjonalizacji oraz programy służące umiędzynarodowieniu działalności przedsiębiorstw, reprezentujących obszary określone w Krajowej Inteligentnej Specjalizacji. Instrumenty finansowe to zasilenia kapitałowe, fundusze VC, aniołowie biznesu, fundusze pożyczkowe itp.
IV. Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego
Badania naukowe i prace rozwojowe
Wsparcie obejmuje projekty polegające na prowadzeniu badań naukowych i prac rozwojowych, realizowane przez konsorcja naukowe i naukowo-przemysłowe (przy czym liderem tych projektów jest zawsze jednostka naukowa). Dzięki zaangażowaniu przedsiębiorstw do realizacji projektów, zapewnione będzie wsparcie w zakresie komercjalizacji wyników badań. Wsparcie kierowane jest na przedsięwzięcia realizowane w ramach procesu inteligentnej specjalizacji na poziomie krajowym lub regionalnym.
Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki
Wsparcie jest kierowane do wybranych projektów dużej, strategicznej infrastruktury badawczo-rozwojowej, o charakterze ogólnokrajowym i międzynarodowym, znajdujących się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej. Celem realizowanych projektów jest również stworzenie skutecznego dostępu do tej infrastruktury dla przedsiębiorstw i innych zainteresowanych podmiotów.
Wsparcie powstawania międzynarodowych agend badawczych
Wspierane są Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB), tworzone w Polsce we współpracy z renomowanymi ośrodkami naukowymi z innych państw. Celem MAB jest realizacja wysokiej jakości badań naukowych i prac rozwojowych, prowadzonych przez zespoły wybitnych naukowców zagranicznych i polskich.